Pasek do spodni już dawno przestał pełnić jedynie praktyczną funkcję. Choć wiele osób nie zwraca na niego szczególnej uwagi, przy pomocy tego akcesorium można diametralnie odmienić każdą stylizację. Kolor, rozmiar, materiał czy klamra – wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na to, jak finalnie będzie prezentował się pasek. Można się w tym pogubić, na szczęście istnieje szereg zasad, którymi warto się kierować, by dokonać właściwego wyboru. Zbieramy je w tym praktycznym poradniku i doradzamy, jak idealnie dobrać pasek do spodni.
Pasek do spodni już dawno przestał pełnić jedynie praktyczną funkcję. Choć wiele osób nie zwraca na niego szczególnej uwagi, przy pomocy tego akcesorium można diametralnie odmienić każdą stylizację. Kolor, rozmiar, materiał czy klamra – wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na to, jak finalnie będzie prezentował się pasek. Można się w tym pogubić, na szczęście istnieje szereg zasad, którymi warto się kierować, by dokonać właściwego wyboru. Zbieramy je w tym praktycznym poradniku i doradzamy, jak idealnie dobrać pasek do spodni.
1. Rodzaje pasków do spodni
Mimo że pasek znajduje swoje ugruntowane miejsce w modzie męskiej, obecnie równie chętnie używany jest przez panów, co i kobiety. Nie tylko świetnie przytrzymuje ubranie na miejscu, ale może również pomóc, chociażby w podkreśleniu atutów sylwetki czy nadaniu stylizacji indywidualnego charakteru. Paski swoją historią sięgają do czasów I wojny światowej, toteż przez ten okres zdążyły się mocno zmienić. Dzisiejszy rynek zaskakuje różnorodnością form, wzorów i kolorów. Rodzaj paska powinien być każdorazowo dobierany do zestawu ubrań, a jest w czym wybierać.
Materiał wykonania
Materiał to kwestia absolutnie podstawowa, bo określa charakter stylizacji. Najczęściej można spotkać się z paskami skórzanymi, zamszowymi, tekstylnymi. Zakłada się, że paski skórzane – szczególnie te o subtelnej, minimalistycznej formie – zarezerwowane są dla eleganckich czy biznesowych outfitów. Powinni więc sięgać po nie ci panowie, którzy na co dzień noszą koszule i garnitury.
Zamsz doskonale sprawdza się w stylizacjach casualowych. Można go więc zestawiać z np. ulubionymi jeansami. Zamszowe paski występują też na ogół w dużo odważniejszych kolorach, dlatego przy ich użyciu można kreować wyraziste wizerunki. Paski tekstylne czy parciane są najmniej eleganckie, toteż wypada nosić je z szortami i innymi swobodnymi ubraniami.
Kolor
Paski męskie występują w niezliczonych kolorach. Przy doborze tego akcesorium do stylizacji króluje stara i sprawdzona zasada – im bardziej oficjalne i eleganckie ubranie, tym bardziej stonowany i minimalistyczny powinien być pasek. W przypadku męskiego ubioru biznesowego przyjmuje się również, że pasek powinien być kolorystycznie dobrany do obuwia, a więc np. brązowy pasek ze skóry-brązowe buty. Odważne i jaskrawe paski powinny uzupełniać stylizacje casualowe. Szczególnie dobrze prezentują się na spokojniejszym tle, a więc w zestawieniu z basicowymi t-shirtami.
Struktura
Wybierając pasek do spodni, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego strukturę. Pasek wcale nie musi być nudny. Paski plecione, o strukturze przypominającej skórę węża, z ozdobnymi aplikacjami, ćwiekami czy zgrubieniami – opcje są niewyczerpane, a jedynym ograniczeniem – nasza wyobraźnia. Należy jednak pamiętać o tym, że choć niebanalne paski z pewnością przyciągną zainteresowanie, nie będą pasowały do każdej stylizacji. Łatwo tutaj o stylistyczne faux-pas, szczególnie jeśli mocno zdobiony pasek zestawi się z oficjalną stylizacją. Wszystko to sprowadza się do kolejnego aspektu, a więc okoliczności, w jakich będziemy nosić pasek.
Okazja
Nie można zapominać o tym, że pasek oprócz funkcji praktycznych, może także pełnić niejako rolę dekoracyjną. Należy jednak umiejętnie dobierać pasek do okazji, by nie narazić się na modową wpadkę. Z pomocą przychodzą sami producenci pasków, którzy bardzo często określają charakter akcesorium i jego przeznaczenie. Można więc spotkać się z paskami garniturowymi, casualowymi, a nawet sportowymi. W przypadku tych pierwszych szczególnie ceniony jest minimalizm, pozostałe pozwalają na dużo większą dowolność. Jeśli okazja jest niezobowiązująca, można postawić na kolorowy pasek z ozdobną klamrą lub ze sprzączką w nietypowym wzorze. Takie zestawienie podkreśli indywidualizm.
2. Rozmiary pasków: jak zmierzyć pasek do spodni?
Na funkcjonalność i dobrą prezencję paska ogromny wpływ ma jego rozmiar. Należy koniecznie dobrać go do obwodu w pasie. W dobrym tonie jest zakup takiego paska, którego nie będziemy musieli zapinać na ostatnią dziurkę. Pozostałą część zawsze należy umieszczać w szlufce. Długość paska względem obwodu w pasie powinna prezentować się następująco:
-
obwód w pasie 80 cm – rozmiar 80 – długość 95;
-
obwód w pasie 90 cm – rozmiar 90 – długość 105;
-
obwód w pasie 100 cm – rozmiar 100 – długość 115.
Nie można zapomnieć o tym, że na estetykę paska składa się także jego szerokość. W tym zakresie trzeba się kierować wyczuciem – pasek nie może być zbyt cienki, ale również zbyt gruby.
3. Pasek z klamrą: tradycyjna czy automatyczna klamra?
Klamra do pasa w dużej mierze pełni funkcję dekoracyjną. Najczęściej wyróżnia się zapięcie paska automatyczne oraz tradycyjne. Oba typy stosowane są zarówno w paskach eleganckich, jak i casualowych, toteż można wybrać tę opcję, która wydaje się po prostu wygodniejsza lub korzystniej zgrywa się z daną stylizacją. Zapięcie automatyczne lepiej dostosowuje się do sylwetki, ponieważ nie trzeba liczyć się z rozmieszczeniem dziurek. Większą ostrożnością przy doborze klamry powinni kierować się osoby wrażliwe na niektóre materiały. Jesteś alergikiem? Sprawdź nasz wpis: Paski bezniklowe dla alergików i nie tylko.
4. Jak dobrać pasek do stylizacji? O tym musisz pamiętać
Przy dobieraniu paska do stylizacji należy zwrócić uwagę na to, by nie przytłaczał on swoją formą charakteru stylizacji. Warto kierować się przede wszystkim okolicznościami, w jakich akcesorium to będzie noszone. Panowie powinni również pamiętać o tym, że pasek uniwersalny nie istnieje. Warto zaopatrzyć się w kilka sprawdzonych, ponadczasowych modeli i każdorazowo dopasowywać pasek do stylizacji. Uniknąć wpadki pozwoli stosowanie się do podstawowej i dobrze znanej zasady – pasek w pierwszej kolejności powinien zgrywać się z butami.
5. Jak wybrać pasek? Tych błędów unikaj
Jednym z najczęstszych błędów w stylizacjach z paskami jest dobieranie sportowego modelu do eleganckiego ubioru i odwrotnie. Takie zestawienie prezentuje się wyjątkowo niefortunnie, dlatego warto pamiętać o zmienianiu pasków. Warto unikać także pasków w złych rozmiarach czy niedopasowanych do obuwia. Za wpadkę uznaje się na przykład łączenie różnych kolorów. Podobna zasada odnosi się do ozdobnych detali. Jeżeli zapinanie paska jest np. złote, to nie należy w takiej sytuacji zakładać srebrnych elementów biżuteryjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc prostota oraz kolorystyczny minimalizm.
6. Jak prawidłowo zapiąć pasek?
Aby pasek dobrze się prezentował – musi być dobrze zapięty. Prawidłowo zapięty pasek jest dostosowany do sylwetki i obwodu w pasie. Nie może więc być bardzo mocno ściśnięty, gdyż powoduje wówczas nieestetycznie marszczenie spodni. Bardzo ważne jest, by po zapięciu paska, jego pozostałą część nie pozostawiać luzem, a przełożyć przez szlufki.
Jaki pasek do spodni? Podsumowanie
Pasek zawsze powinien być gustownym uzupełnieniem stylizacji. Warto więc starannie dobrać jego rozmiar, kolor, a nawet strukturę, by móc cieszyć się przydatnym akcesorium. Trzeba też pamiętać o tym, że nie ma pasków uniwersalnych. Różne paski sprawdzają się na różne okazje, a przy doborze należy kierować się głównie własnym wyczuciem stylu i poczuciem estetyki.