Każdy z nas ma w swojej szafie przynajmniej jeden skórzany dodatek. Cenimy galanterię wykonaną ze skóry naturalnej za jej wysoką jakość i wytrzymałość, a także za to, że możemy dopasować skórzane dodatki niemal do każdego stroju. Skóra wygląda ładnie zarówno z oficjalnymi ubraniami, jak i z tymi casualowymi. Bez obaw dobieramy skórzaną torbę lub pasek do jeansów i T-shirtu czy do białej koszuli bądź sukienki. Dzięki temu wyglądamy stylowo i klasycznie. Jednak nawet skóra, tak jak każdy materiał, z czasem ulega uszkodzeniu – wpływa na nią środowisko, w którym ją przechowujemy i przedmioty, z którymi ma styczność. Dziś zapraszamy do lektury na temat tego jak dbać o skórzane dodatki, w szczególności o portfele, torby i paski, aby nie zniszczyły się i służyły nam przez dłuższy czas.
Przechowywanie produktów skórzanych
Zanim zastanowimy się jakie środki pomagające w konserwowaniu skóry są nam potrzebne, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami przechowywania naszych pasków, toreb czy portfeli.
Po pierwsze, ważne jest, aby trzymać nasze dodatki z dala od słońca i wysokiej temperatury. W przeciwnym razie skóra zacznie się marszczyć i schodzić. Jeśli zmieniamy nasze dodatki i przechowujemy je przez dłuższy czas w domu, warto zostawić je w miejscu, do którego słońce nie dochodzi. Drugą równie ważną rzeczą jest to, aby nasza galanteria nie miała styczności z wilgocią, zarówno tą znajdującą się w pomieszczeniach, jak i deszczem i innymi formami zawilgocenia. Powoduje to tworzenie się pleśni na naszych dodatkach.
Warto zwrócić uwagę także na to w jaki sposób przechowujemy dane artykuły skórzane. Wielu ludzi chowa swoje torby bądź inne dodatki, które noszone są jedynie od czasu do czasu, w plastikowych reklamówkach. Jest to szkodliwe dla skóry, ponieważ w ten sposób produkty nie oddychają, będąc szczelnie schowane w torbie jednorazowej. Pamiętajmy, że materiały naturalne są niezwykle wymagające i potrzebują uwagi oraz odpowiednich warunków, w których mogą być przechowywane.
Jak dbać o galanterię skórzaną
Dbanie o dodatki skórzane nie ogranicza się jedynie do chowania ich w odpowiednim do tego miejscu. Ważne jest również, aby dbać o nie poprzez chronienie ich przed zniszczeniem oraz poprzez stosowanie właściwych środków do konserwacji skóry naturalnej. W sytuacjach codziennych nasze skórzane dodatki narażone są na kontakt z różnego rodzaju przedmiotami takimi jak biżuteria, klucze, narzędzia biurowe czy jedzenie. Powodują one zadrapania i plamy, na które galanteria wykonana ze skóry jest wrażliwa. Często pośpiech czy nieuwaga powodują, że nie zwracamy uwagi na przedmioty codziennego użytku, w miarę możliwości warto jednak pamiętać, aby unikać bezpośredniego kontaktu ostrych czy plamiących obiektów z naszymi torbami bądź portfelami.
Nie jest jednak możliwe stuprocentowe uniknięcie drobnych uszkodzeń, dlatego na rynku dostępne są odpowiednie preparaty stworzone z myślą o czyszczeniu i konserwowaniu skóry. W zależności od tego jak często nosimy torbę, portfel czy pasek, warto potraktować je przeznaczonym do tego środkiem. Na początku warto zaznaczyć, że czyszcząc naszą galanterię powinniśmy używać do tego miękkiego materiału. Może to być ścierka bądź ręcznik, które posłużą nam do rozprowadzania danej substancji na skórze. Ważne jest, aby preparat nanoszony na produkt był dozowany i wcierany delikatnie, wolnymi ruchami. Podobnie powinno wyglądać wycieranie skóry przemoczonej. Najlepiej jest lekko wytrzeć wodę suchym ręcznikiem, a następnie pozostawić skórę do wyschnięcia. Jeśli nie jesteś pewien jak zadbać o swoją torbę, portfel czy pasek, warto udać się także do specjalisty zajmującego się pielęgnacją takich produktów.
Pielęgnacja portfeli, toreb i pasków skórzanych
Portfele są dodatkami noszonymi, zazwyczaj, codziennie, mającymi styczność z innymi materiałami i przedmiotami. Niezależnie od tego, czy chowane są w kieszeni, czy w torbie, narażone są na tarcie i kontakt z wieloma substancjami, w tym kosmetykami bądź jedzeniem. Dodatek ten ulega zniszczeniu również poprzez umieszczanie w środku zbyt wielu przedmiotów. Często są to nie tylko banknoty i najpotrzebniejsze karty, lecz także notatki, kupony czy nawet długopisy, w zależności od modelu. Jeśli portfel nie domyka się i trudno zmieścić w nim choćby wizytówkę, może szybciej się rozpaść, ponieważ jest eksploatowany ponad swoje przeznaczenie. Jak najlepiej dbać o portfele, które są używane na bieżąco? Poleca się do tego kremy do skóry naturalnej, najczęściej są to produkty zawierające wosk pszczeli.
Również jeśli chodzi o pielęgnację toreb skórzanych warto użyć produktów zawierających wosk. Są to balsamy, pasty bądź olejki do skór, które czyszczą i konserwują skórę, dzięki czemu jest ona bardziej wytrzymała i mniej podatna na wchłanianie wilgoci. Jeśli nosimy kilka toreb zamiennie i częściej chowamy je do szafy, wystarczy jeśli potraktujemy je określonym preparatem raz na jakiś czas.
Pielęgnacja pasków do spodni nieznacznie różni się od dbania o wymienione już dodatki. Jeśli informacja producenta określa typ preparatów, których można używać do danego modelu, dobrze będzie zastosować się do danych wskazówek. Jeśli jednak nie jest to ściśle określone, paski do spodni możemy czyścić delikatną szczotką oraz mydłem. Możliwe jest również suszenie pasków za pomocą suszarki, lecz ważne jest, aby zachować odległość ok. 20 cm pomiędzy suszarką, a paskiem. Podstawową zasadą dbania o skórzany pasek do spodni, poza wymienionymi na początku artykułu, jest jednak wieszanie pasków, nie zaś zwijanie ich czy zostawianie ich w spodniach po ich zdjęciu. Jeśli będziemy robili to za każdym razem gdy zdejmujemy spodnie, skóra na pasku nie będzie niszczyła się.
Różnego typu galanteria skórzana to elegancki i wartościowy element naszej szafy. Często nie jesteśmy pewni co szkodzi skórze naturalnej, a co robić, aby nie niszczyła się zbyt szybko. Wystarczy jednak kilka prostych zasad obchodzenia się z naszą ulubioną galanterią, aby cieszyć się nią przez długi czas.