Szelki do spodni niegdyś stanowiły obowiązkowy element garderoby panów. Dziś wracają do łask jako ciekawy, ale i praktyczny dodatek. Mają bowiem za zadanie podtrzymywać spodnie, a przy tym urozmaicać stylizację. Jak jednak właściwie dobrać szelki do rodzaju odzieży? Czy pasują one każdemu? Co oferuje rynek?
Szelki do spodni – na co dzień i na specjalne okazje
Szelki do spodni pasują zarówno do eleganckich, jak i casualowych stylizacji. Noszone głównie do garnituru, równie dobrze spełniają swoje funkcje przypięte do jeansów, chinosów, a nawet lnianych spodni i szortów noszonych w porze letniej.
Choć ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie spodni, to jednak w dużej mierze stanowią dodatek, który urozmaica stylizację, podkreśla jej charakter – elegancki bądź casualowy. Dzięki szelkom można się wyróżnić z tłumu, zaakcentować to co najciekawsze w przywdzianej garderobie. Aby jednak tak się stało, trzeba umiejętnie dobrać to akcesorium.
Szelki – różne rodzaje
Szelki dostępne są w różnych konstrukcjach, w zależności od ich fasonu oraz sposobu zapinania. Uwzględniając krój dzieli się je na:
- szelki w kształcie litery Y – mają pojedynczy pasek z tyłu
- szelki w kształcie litery X – mają podwójny pasek z tyłu.
Biorąc pod uwagę sposób zapinania, szelki dzielimy na:
- zapinane na klipsy lub tzw. żabki – niepolecane do garnituru, ponieważ łatwo niszczą gurt. Sprawdzają się w przypadku jeansów czy chinosów oraz casualowych czy nawet streetwearowych stylizacji
- zapinane na guziki – posiadają najczęściej skórzane, rzadziej plecione zapięcia, które wpina się w gurt garnituru. Pasują do eleganckich stylizacji.
Szelki męskie – jak dobierać?
Wiele zależy od tego, czy mają to być szelki do jeansów czy szelki do garnituru. Od tego bowiem zależy głównie wspomniany sposób zapinania, ale i kolorystyka czy materiał, z którego są one wykonane.
W przypadku eleganckiego ubioru, garnituru, smokingu czy fraku, należy wybierać szelki zapinane na guziki, najlepiej ze skórzanym zapięciem. Powinny być one w kolorze kontrastowym w stosunku do koszuli – jasne do ciemnych koszul, ciemne do jasnych koszul. Skórzane zapięcie najlepiej, aby było w kolorze zgodnym z odcieniem innych dodatków ze skóry, np. butów.
W casualowych, zdecydowanie luźniejszych czy codziennych stylizacjach, można sobie pozwolić na więcej szaleństwa. Sprawdzą się szelki w kontrastowych barwach, z ciekawymi deseniami czy wzorami. Mogą mieć nawet motywy tematyczne.
Uwagę należy zwrócić na materiał, z jakiego wykonane jest to męskie akcesorium. Szelki do jeansów mogą bazować na elastycznym materiale. Z kolei szelki do garnituru najlepiej się prezentują, gdy są wykonane z jedwabiu bądź z mory. Mają wtedy elastyczne tylko końce, ale oferują większą trwałość.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Panowie bezwzględnie muszą przestrzegać jednej zasady – nie wolno łączyć szelek z paskiem do spodni. Oba dodatki spełniają te same funkcje, dlatego razem zestawione nie wpłyną na komfort noszenia spodni, za to zdecydowanie zaburzą estetykę całej stylizacji.
Szelki męskie pasują każdemu – młodszym i starszym mężczyznom, również niezależnie od posiadanego typu sylwetki. Są wręcz polecane panom, którzy mają nadwagę, ponieważ ich założenie daje efekt wyszczuplenia.
Należy również pamiętać o tym, że szelki najlepiej pasują do spodni, które nie mają szlufek. W przypadku garnituru to konieczność, zaś zakładając je do jeansów, szlufki można ewentualnie pozostawić.
Szelki to dodatek, który dziś wraca do łask. Są eleganckie, niebanalne, praktyczne i dostępne w tak wielu kolorach oraz wzorach, że każdy może znaleźć typ dla siebie, dobrany pod swoją stylizację.