Szelki męskie powracają do łask, a panowie coraz częściej spoglądają na to akcesorium klasycznej, męskiej elegancji przychylnym okiem. To doskonały trend - jak przyznają panowie noszący szelki, dodatek ten zapewnia imponującą wygodę, prezentując się przy tym naprawdę elegancko i oryginalnie. Jak prawidłowo nosić szelki? Jakie typy szelek najlepiej prezentują się na męskich koszulach i wreszcie, jakie szelki wybrać? Podpowiadamy.
Szelki męskie jako alternatywa dla paska
Choć kojarzą się nieco ze stylem retro i przywołują na myśl najbardziej eleganckie wcielenia Jamesa Bonda, męskie szelki to niezmiennie dodatek ponadczasowy, będący kwintesencją klasycznej, męskiej elegancji (największą popularnością szelki cieszyły się w XIX wieku, kiedy to stanowiły nieodłączny dodatek do stroju brytyjskich arystokratów). Warto w tym miejscu wspomnieć, że panowie, którzy raz sięgnęli po szelki, najczęściej nie powracają już do paska, zgodnie przyznając, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wygodne.
Podobnie jak pasek, szelki męskie mają za zadanie podtrzymywanie spodni na odpowiedniej wysokości. Pasek zyskał na popularności podczas I i II wojny światowej, kiedy to noszony przez mężczyzn mundur wymusił konieczność zrezygnowania z szelek. Dzisiaj dodatek ten powraca dla łask, ciesząc się zainteresowaniem panów w każdym wieku. Szelki są nie tylko wygodne, ale i znakomicie się prezentują, dodatkowo pomagają wysmuklić sylwetkę i ukryć, jeśli jest taka potrzeba, nieco wystający brzuch.
Typy szelek
Zasadniczo mamy do wyboru dwa podstawowe typy szelek:
- w kształcie litery Y, czyli z pojedynczym paskiem z tyłu,
- w kształcie litery X, czyli z podwójnym paskiem z tyłu.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy jedynie od preferencji mężczyzny. Nie istnieją żadne reguły mówiące, który typ szelek jest np. mniej lub bardziej formalny czy elegancki.
Inny klasyfikacja pozwala nam wyróżnić typy szelek ze względu na rodzaj zapięcia. I tak mamy do wyboru:
- szelki męskie zapinane na klipsy (tzw. żabki) - to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Szelki tego typu będą dobrze prezentować się zarówno ze spodniami garniturowymi, jak i jeansami, chinosami, a nawet stylizacjami casualowymi, w których koszulę zastąpi T-shirt;
- szelki męskie zapinane na guziki - przypinane do gurtu spodni najczęściej za pomocą skórzanych zapięć, to propozycja do bardziej eleganckich stylizacji.
Jak prawidłowo nosić szelki męskie?
Poprawność noszenia szelek zaczyna się już w momencie ich wyboru. Tutaj decydującym elementem będzie rodzaj zapięcia, o którym wspomnieliśmy powyżej. Dodatkowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, będzie elastyczność szelek (dokładnie rozciągliwość materiału, z jakiego wykonano szelki). Szelki męskie w pełni elastyczne to opcja nie tylko najbardziej wygodna, ale i najbardziej uniwersalna - pasują do każdej, zwłaszcza codziennej stylizacji. Z kolei szelki elastyczne jedynie na końcach najczęściej wyposażone są w skórzane wstawki. Tutaj istotne jest, aby ich kolor został dobrany kolorystycznie do innych skórzanych elementów męskiej garderoby.
Jeśli chcemy właściwie nosić szelki, powinniśmy kierować się w zasadzie jedną podstawową zasadą, która mówi, że kolor szelek powinien być kontrastowy w stosunku do koloru koszuli. Aby szelki nie zlewały się z koszulą w jednobarwną całość, do jasnych koszul dobieramy ciemne szelki, i odwrotnie - ciemne koszule zestawiamy z jasnymi szelkami. Komponując strój casualowy możemy nieco zaszaleć, sięgając po szelki we wzory. Strój formalny, bardziej elegancki wymagał będzie z kolei, aby szelki były gładkie.
Na koniec coś o szlufkach spodni. Eleganckie stylizacje wykluczają ich obecność w sytuacji, gdy sięgamy po męskie szelki. Szlufki powinny tutaj zostać zastąpione specjalnie doszytymi guzikami. Zasada ta dotyczy jednak tych najbardziej formalnych sytuacji i obecnie połączenie szlufek z szelkami nie stanowi już stylizacyjnej gafy.