Chusteczki do nosa to dodatek, który wszyscy mają przy sobie i używają niemal każdego dnia. Służą nie tylko do wytarcia nosa czy ust, lecz także często są pomocne przy wytarciu rąk, wykonaniu makijażu i w wielu innych sytuacjach. To jeden z atrybutów dnia codziennego, nad którym mało kto się zastanawia. Jednak, jako że chusteczki papierowe, a niegdyś chusteczki bawełniane, są na co dzień w powszechnym użytku, warto poznać ich historię.
Wszystko zaczęło się w starożytnym Rzymie
Jak to zwykle bywa, przedmioty codziennego użytku mają swoją długą historię, choć patrząc na ich obecną formę, nikt się tego nie spodziewa. Tak samo jest z chusteczkami. Prototyp tego dodatku pojawił się w Rzymie około II wieku przed naszą erą. Wówczas chusteczki materiałowe służyły do zasłaniania ust, a także ocierania potu z czoła, co w gorącym, śródziemnomorskim klimacie było naprawdę często stosowane. Chusteczka nie miała wówczas swojego obecnego zastosowania. Jej historia rozpoczęła się bardzo wcześnie, jednak przez długi czas nie była kontynuowana.
Wielki powrót po wiekach
Choć historia chusteczek materiałowych sięga starożytności, zapomniano o nich na długie wieki, aby powróciły na przełomie XIV I XV wieku. Pojawiły się równolegle we Włoszech, gdzie miały swój początek, oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie chusteczki bawełniane miały zostać wprowadzone do użytku przez ówczesnego króla Ryszarda II. W tym czasie stosowano je już nie tylko, aby otrzeć pot z czoła, lecz także zaczęto je wykorzystywać do oczyszczania nosa. Bawełniane chusteczki do nosa zyskały wówczas popularność i zaczęto je stosować na większą skalę.
Chusteczki ozdobne - produkt elegancki i luksusowy
Z początku proste, bawełniane chusteczki do nosa stały się luksusowym dodatkiem. Jak w przypadku wielu innych przedmiotów, klasa wyższa wykorzystała ich obecność, jako sposobność do podkreślenia swojego statusu majątkowego, produkując je z coraz lepszych i szlachetniejszych materiałów. Chusteczki ozdobne bardzo często były haftowane czy wykończone koronką. Produkowano nie tylko chusteczki bawełniane, lecz także z lnu czy jedwabiu.
Chusteczki męskie - nieodłączny atrybut dżentelmenów
Bawełniane chusteczki do nosa stały się przede wszystkim męskim atrybutem. Panowie z wyższych sfer używali ich powszechnie, dzięki czemu stały się symbolem klasy i elegancji. Wówczas na chustkach zaczęły pojawiać się wzory - najczęściej stosowano kratę, ale można było spotkać również obrazki nawiązujące do historii oraz polityki.
Rewolucje przemysłowe i rewolucje w sprawie chusteczek
Wiek XIX oraz początek wieku XX to okres ogromnych zmian w dziejach ludzkości. Nie został on obojętny także dla chusteczek bawełnianych. Podczas I wojny światowej pierwszy raz użyto materiału wykonanego z celulozy - który służyć miał jako bandaż oraz element masek przeciwgazowych. Substytut bardzo szybko okazał się lepszy niż jego prototyp. Po zakończeniu wojny chusteczki higieniczne wykonane z papieru zaczęto stosować do demakijażu, szybko jednak odkryto również ich kolejne zastosowania. W 1924 roku następuje przełomowy moment, w którym to powstaje pierwsza amerykańska firma zajmująca się produkcją chusteczek higienicznych na światową skalę.
Wspomnienie klasy, elegancji i dawnego szyku
Pojawienie się na rynku jednorazowych chusteczek do nosa momentalnie zastąpiło te bawełniane. Choć na polskim rynku nastąpiło to znacznie później, bo dopiero 30 lat po wojnie. Obecnie jednak chusteczki bawełniane stanowią elegancki dodatek dla mężczyzn, który doskonale pasuje do strojów formalnych i eleganckich, przypominając dawny styl oraz szyk używającej go niegdyś klasy wyższej.