Mechanizmy zegarowe w zegarkach naręcznych determinują działanie danego zegarka. W zależności od swojej złożoności i działania, charakteryzują się większą lub mniejszą precyzją. Niektóre zegarki wymagają większej uwagi, inne nosimy bez wykonywania dodatkowych czynności. Czym dokładnie charakteryzują się trzy rodzaje mechanizmów? Na co zwracać uwagę przy wyborze swojego wymarzonego zegarka na rękę? Przyglądamy się poszczególnym typom, zwracając uwagę na ich wady i zalety.
Mechanizm kwarcowy
Jego nazwa pochodzi od kryształu kwarcu, którego płytka połączona jest z baterią zegarka. Energia, która pochodzi z baterii wywołuje drgania kryształu kwarcu. Cyfrowy układ zegarka zlicza te drgania, następnie wykorzystując je do sterowania mechanizmem zegarka. Mechanizm kwarcowy jest bardzo dokładny – odchylenia, które mogą występować to odchylenia kilkusekundowe w skali całego miesiąca. Do zegarków z mechanizmem kwarcowym należy także typ zwany solar. Jest to zegarek, który nie posiada baterii, lecz zasilany jest przez ogniwo fotoelektryczne, które do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje światło. Zaletami zegarków posiadających mechanizm kwarcowy są wspomniana już dokładność w mierzeniu czasu, a także sama bateria. Trzeba wymieniać ją średnio co 1,5 roku do 3 lat.
Zegarek hiszpańskiej marki Colomer & Sons, dostępny w Galante.pl
Mechaniczny typ mechanizmu w zegarku naręcznym
W tym mechanizmie główną rolę odgrywa sprężyna napędowa, która naciąga mechanizm i tym samym umożliwia przekazywanie energii, która napędza regulator. Jest to tak zwany naciąg manualny, którym sterujemy za pomocą małego pokrętła na zewnątrz zegarka, zwanego koronką. Zegarek nakręcamy mniej więcej co półtora dnia – nakręcony mechanizm działa przez około 40 godzin. Konieczność nakręcania zegarka może wydawać się wadą tego typu mechanizmu. Jednak czynność ta trwa zaledwie chwilę, a mamy pewność, że zegarek będzie działał przez dany okres czasu. W porównaniu z mechanizmem automatycznym, ten typ mechanizmu jest znacznie prostszy, dlatego może być łatwiejszy w naprawie, a systematyczna kontrola nad nim sprawia, że ryzyko nagłego zepsucia się jest mniejsze. Zegarek naręczny z mechanizmem wymagającym nakręcania ma także często wartość sentymentalną. Mężczyźni, którzy przyzwyczaili się do noszenia tego typu zegarka, lubią rytuał nakręcania i kupując nowy zegarek, sięgają po model z mechanizmem mechanicznym.
Mechanizm automatyczny w zegarku
Automatyczny mechanizm do naręcznego zegarka został wprowadzony w latach 20. XX wieku i cieszy się popularnością ze względu na wygodę noszącego. Zegarek nie posiada baterii ani naciągu manualnego, lecz automatyczny naciąg, przechwytujący energię pochodzącą z ruchów nadgarstka noszącego. Oznacza to, że nie ma potrzeby nakręcania zegarka. Rotor znajdujący się w mechanizmie obraca się i w ten sposób naciąga sprężynę napędową. Warunkiem dobrego działania zegarka jest regularne noszenie go, a znajdujący się w środku mechanizm jest złożony, co powoduje, że naprawa może być nieco trudniejsza. Wygoda, którą kierują się mężczyźni wybierający ten typ mechanizmu wynika z tego, że zegarka nie trzeba nakręcać oraz z tego, że ma on dodatkowe funkcje. Przykładowo, wiele modeli takich zegarków posiada datownik bądź stoper, a niektóre są wodoodporne.
Wybierając zegarek, mamy do wyboru kilka typów, które klasyfikujemy jako trzy główne – mechanizm kwarcowy, mechaniczny oraz automatyczny. Warto nadmienić, że niezależnie od tego którego właściwości najbardziej nam odpowiadają i który dopasowuje się do naszych strojów i osobowości, należy zwrócić uwagę na producenta danego zegarka. Pamiętajmy aby zaopatrywać się w zegarki, których mechanizmy są wynikiem precyzyjnej pracy specjalistów, nie zaś owocem masowych produkcji. Te ostatnie psują się szybko i często. Często trafiają one także do dużych firm modowych – metka z popularną nazwą marki nie gwarantuje wysokiej jakości produktu. Każdy mechanizm oferuje nam szereg możliwości i wymaga innego traktowania, warto znać te cechy aby wiedzieć jak nosić piękny dodatek służący nam przez lata.