Mucha męska to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych dodatków eleganckiego stroju męskiego, a w ostatnich czasach pojawia się także u panów w stylizacjach codziennych. Ten prosty dodatek ma swoją historię, rodzaje i sposoby wiązania. Warto znać kilka podstawowych informacji o muchach, aby poprawnie je wybierać i zawsze wyglądać w nich dobrze.
Skąd się wzięła mucha pod szyją
Muchy męskie pojawiły się pod kołnierzykami koszul już w pierwszych latach XIX wieku. Stanowią one pewnego rodzaju modyfikację swojego poprzednika - krawata i pełnią taką samą funkcję, jaką jest podtrzymywanie kołnierza na odpowiednim miejscu. Wraz ze wzrostem popularności, mucha znacznie ewoluowała pod względem wielkości i wyglądu. Zaczęto wyodrębniać jej rodzaje i stała się nieodłącznym elementem męskiego fraka, który był niezwykle popularnym eleganckim strojem męskim pod koniec XIX wieku. Na początku mucha męska wiązana była synonimem elegancji, a jej noszenie wymagało przestrzegania sztywnych zasad. Z czasem, za sprawą znanych osobistości czy gwiazd kina, zaczęto ją ubierać również do luźniejszych stylizacji codziennych.
Rodzaje i sposoby wiązania muchy
Mucha męska wiązana jest równie skomplikowana i trudna przy zakładaniu co krawat, a aby wykonać to zadanie poprawnie, potrzebna jest wprawa. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniej długości muchy. Musi być ona dostosowana do obwodu szyi. Zbyt krótka będzie niemożliwa do zawiązania, natomiast za długa stworzy zbyt wielką kokardę. Poprawnie zawiązana mucha powinna mieć skrzydełka o łącznej szerokości równej konturowi twarzy, a dokładniej rozstawieniu oczu. Aby wyglądała dobrze i elegancko, w żadnym wypadku nie powinna wystawać również poza kontur kołnierzyka.
Najbardziej popularne style wiązania muszki to:
-
nietoperz - nie posiada charakterystycznego zwężenia, po zawiązaniu mucha układa się w kształt prostej linii
-
motyl - posiada charakterystyczne przewężenie w miejscu wiązania, skrzydełka muchy rozszerzają się w stronę zewnętrzną
-
diament - odpowiednio zawiązana mucha pozwala na osiągnięcie skrzydełek w trójkątnej formie
Jak stylizować muchy męskie
Najbardziej sztywną i obowiązująco po dziś dzień zasadą dotyczącą noszenia muchy jest jej połączenie z frakiem oraz smokingiem. W przypadku fraka, mucha może być tylko i wyłącznie w białym kolorze, natomiast przy smokingu dopuszczalna jest jedynie czarna. W pozostałych przypadkach, podobnie jak z krawatem, wybór odcienia czy wzoru uzależniony jest od indywidualnych upodobań mężczyzny, a w przypadku wyjścia z partnerką, może podkreślać kolor jej kreacji. Do eleganckich stylizacji najlepiej sprawdzą się muszki w stonowanych kolorach i wzorach, jednak do casualowych stylizacji równie dobre będą te bardziej szalone, które z pewnością ożywią cały strój. W przypadku wyjściowego stroju mucha powinna być łączona z koszulą, która posiada specjalną plisę do ukrycia pod nią guziczków. W przypadku strojów nieformalnych nie ma już takiej konieczności.
Krawat czy mucha?
W przypadku smokingu bądź fraka ten wybór jest prosty. Przy tych dwóch strojach męskich mucha jest po prostu dodatkiem obowiązkowym. Nie należy jej jednak zakładać na ślub, z zamiarem wystąpienia w roli gościa - ten element zarezerwowany jest wyłącznie dla pana młodego. Będąc gościem na ślubie zdecydowanie lepiej wybrać dobry, jedwabny krawat. W innych przypadkach wybór pomiędzy krawatem a muszką powinien być uzależniony od indywidualnych upodobań oraz wygody mężczyzny.
Muchy u kobiet
Od kiedy muchy męskie zaczęły się wspinać na wyżyny popularności, kobiety z zazdrością zerkały na mężczyzn, aby za jakiś czas przywłaszczyć sobie ten element męskiej garderoby. Muchy coraz częściej pojawiały się na kobiecych szyjach. Chętnie zakładały je światowej sławy aktorki takie jak Audrey Hepburn, Grace Kelly czy Brigitte Bardot. Kobiety nosiły zarówno typowe muszki męskie, jak i przerobione pod własny styl muszki kobiece.