Wielkanocne zwyczaje, upominki i prezenty w Polsce i na świecie

Już za miesiąc nadejdą święta Wielkanocne, obchodzone co roku w marcu lub kwietniu. Jest to czas pełen tradycji, upominków i spotkań. Tak jak w Polsce, również i w innych krajach związane są z tym czasem ciekawostki i zwyczaje charakterystyczne dla danych regionów. Jeśli chcesz wprowadzić się w świąteczny nastrój i zainspirować, zapraszamy do lektury na temat Wielkanocy – jej symboli, tradycji z nią związanych oraz ciekawych upominków.

Wielkanoc i jej symbole

Wielkanoc jest świętem wywodzącym się z tradycji chrześcijańskiej, według której Chrystus zmarł na krzyżu i zmartwychwstał, co jest świętowane w niedzielę wielkanocną. W tym roku Wielkanoc wypada 16 kwietnia i, jak co roku, będzie obfitowała w szereg przygotowań oraz kultywowanych zwyczajów. Nie zawsze jednak pamiętamy dokładnie skąd wzięły się symbole, które otaczają nas w tym wiosenno-świątecznym czasie, dlatego warto sobie utrwalić ich znaczenie. Nie ma wątpliwości, że symbole takie jak baranek, zajączek czy jajko są najpopularniejszymi symbolami Wielkanocy. Symbolika baranka jest ściśle związana z nauczaniem Biblii. Przedstawiono w niej baranka jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Zwierzę to jest więc symbolem nowego życia i zwycięstwa nad śmiercią. Z kolei zając jest symbolem Wielkanocy, który pojawiał się w legendach i folklorze. Uważa się, że w Polsce jako symbol przeniknął z tradycji niemieckiej, w której w niedzielę wielkanocną szuka się prezentów zostawionych przez zająca. Jest on wobec tego symbolem świeckim, podobnie jak jajko, które oznacza nowe życie, dlatego malujemy jajka, które następnie spożywamy w niedzielę wielkanocną. Te trzy elementy są obecne w polskiej tradycji i co roku w okresie przedświątecznym zaopatrujemy się w babki w kształcie baranków, czekoladki przypominające zające i wyszukujemy ozdoby, którymi możemy pomalować jajka wielkanocne.

Okres Wielkanocny na świecie

Chociaż tradycje wynikające z religii w wielu krajach wyglądają podobnie, to wiele państw może pochwalić się nietypowymi obyczajami, które kultywowane są w okolicach Wielkiej Nocy. I tak, jeszcze w okresie Wielkiego Postu, dokładnie trzy tygodnie przed Wielkanocą w Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzona jest Mothering Sunday, czyli niedziela matek. W tym dniu Brytyjczycy i Irlandczycy odwiedzają swoje mamy bądź wysyłają im upominki. Z kolei w Wielki Czwartek odbywa się w jednym z brytyjskich kościołów nabożeństwo, na którym Królowa rozdaje drobne pieniądze najbiedniejszym. Jest to nawiązaniem do mycia nóg apostołom przez Jezusa. Zupełnie inny zwyczaj panuje na greckiej wyspie Korfu – tam ludzie wyrzucają z okien i roztrzaskują donice. Ma to symbolizować pozbywanie się starych roślin i nadzieja na świeże plony. Odbywa się to w Wielkanoc, która jest jednak obchodzona w innym dniu, ze względu na wiarę Kościoła Ortodoksyjnego.

Spinki do mankietów z zajączkiem

W słonecznej, katalońskiej Verges zanim rozpocznie się celebracja życia, Katalończycy zwracają uwagę na śmierć. W Wielki Czwartek ma miejsce w tym miasteczku tzw. taniec śmierci (Danza de la muerte). Ludzie przebierają się w kostiumy szkieletów i wyruszają w pochód, tańcząc i uderzając w bębny. Jest to zwyczaj mający przypominać o tym, że śmierć dotyczy każdego i należy o tym pamiętać. Za to w Szwecji tradycją jest, że dzieci przebierają się za czarownice – zakładają chustki i malują policzki na czerwono, a następnie wędrują do okolicznych domów z zamiarem wymienienia swoich rysunków na słodycze.

Polska Wielkanoc

Nietypowy polski zwyczaj dotyczący okresu Wielkanocnego to oczywiście śmigus dyngus, który praktykowany jest w Poniedziałek Wielkanocny. A co oprócz tego należy do zwyczajów wielkanocnych? Dzielenie się poświęconym wcześniej jajkiem przypada na poranek wielkanocny, a w czasie przygotowań malujemy bądź farbujemy jajka rozmaitymi metodami – za pomocą specjalnych farb, narzędzi bądź kredek. Także zwyczaj szukania upominków, które miały być schowane przez zająca jest praktykowany w wybranych regionach naszego kraju. A jakie prezenty ofiarowywane są w Wielkanoc? Przeróżne, poczynając od czekoladowych słodkości w kształtach zająców i baranków, po maskotki, książki czy biżuterię. Marki oferują pomysłowe drobiazgi na prezenty wielkanocne – także my w Galante proponujemy eleganckie spinki z zającami bądź jajkiem. Niezależnie od tego czy skrzętnie chowamy drobiazgi, które nasi bliscy mogą znaleźć czy wręczamy je sami i od tego, który zwyczaj kultywowany jest w naszym regionie i domu, święta są czasem pełnym symboliki i spotkań z bliskimi. Życzymy Wam więc już dziś udanych świąt Wielkanocnych!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane