Krawat to obowiązkowy dodatek do eleganckiego stroju męskiego. Dodaje szyku i elegancji, a także podkreśla całą stylizację, jednak musi być odpowiednio dobrany i być wysokiej jakości. Najlepszym wyborem są krawaty jedwabne, jednak należy również dobrać odpowiednią długość, rodzaj wiązania, a także kolor, zakładając go do koszuli i marynarki.
Dlaczego najlepiej wybierać krawaty jedwabne?
Krawaty dostępne na rynku są wykonywane z różnych materiałów, zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych. Jednak nie każdy krawat będzie prezentował się dobrze, a nie każdy materiał charakteryzuje się taką trwałością i wysoką jakością jak jedwab. Podstawową zaletą jedwabnego krawata jest jego wygląd. Zawiązany na szyi prezentuje się znacznie lepiej niż te wykonane z innych tkanin. Dodatkowo, ten materiał ma zdolność do właściwego układania, nie skręca się i bardzo łatwo go zawiązać, po rozwiązaniu natomiast wraca do swojego pierwotnego wyglądu. Kolejnym atutem jedwabnego krawata jest jego trwałość. Jedwab nie ma tendencji do mechacenia, które sprawia, że ozdoba staje się nieestetyczna i wygląda na zniszczoną. Dzięki temu można go użytkować przez wiele lat, podczas gdy cały czas będzie wyglądał bardzo estetycznie.
Jaka długość krawata jest odpowiednia?
Nawet najlepsze krawaty jedwabne nie będą prezentowały się dobrze, jeśli nie zostaną dobrane w odpowiedni sposób. Najczęściej spotykanym błędem jest nieodpowiednio dobrana długość krawata. Zawiązany pod kołnierzykiem powinien sięgać do klamry paska od spodni. Dłuższy bądź krótszy będzie wyglądał źle i nieestetycznie. Ważnym aspektem jest także szerokość. Tutaj panuje jedna żelazna zasada - szerokość krawata powinna być dopasowana do szerokości klap marynarki. Do wąskich należy dobrać również węższy krawat, analogicznie w przypadku klap szerokich.
Jak wiązać krawat?
Istnieje kilka metod na wiązanie krawata. Każda z nich jest poprawna, różnią się od siebie jedynie drobnymi szczegółami. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:
- węzeł prosty (najbardziej klasyczny i najprostszy do zawiązania),
- węzeł podwójny (wymaga dwukrotnego owinięcia szerszej końcówki wokół węższej),
- węzeł Windsor (elegancki styl wiązania do kołnierzyków o szerokim rozstawieniu),
- węzeł pół-Windsor (doskonałe rozwiązanie do cienkich i lekkich krawatów. Łatwiejszy do wykonania niż węzeł Windsor).
Dobranie krawata do koszuli - jaki kolor krawata?
Dobierając krawat do koszuli, najbezpieczniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest wybór podstawowej, białej koszuli, do której będzie pasował każdy kolor i wzór. Nie warto jednak zawsze ograniczać się do tak podstawowego rozwiązania, tym bardziej że moda męska rozwinęła się w tym aspekcie dość mocno. Do błękitnej koszuli, która obok białej jest najczęściej stosowana, najbardziej pasują ciemne kolory krawata, a zatem szarości, bordo, granaty. Dobierając krawat do różowej koszuli, najlepiej zdecydować się na jednolity, fioletowy bądź wzorzysty z przewagą granatu. Co do koloru krawata, nie ma jednak tak ścisłych zasad, jak co do jego długości czy szerokości. Warto pamiętać również o dobieraniu krawata do okoliczności i całej stylizacji. Są takie okazje - na przykład podczas noszenia smokingu - kiedy krawat jest absolutnie niedozwolony, a na jego miejscu powinna pojawić się mucha.
Jak dbać o krawaty jedwabne?
Wiedząc już wszystko na temat doboru odpowiedniego krawata, warto poznać również kilka ważnych faktów dotyczących dbania o niego, aby zachować go w dobrym stanie. Najważniejszą zasadą jest rozwiązywanie krawata za każdym razem, kiedy zostanie zdjęty z szyi. Proces rozwiązywania również powinien odbywać się w odpowiedni sposób, a zatem być dokładnym rewersem jego zawiązywania. Aby materiał krawata pozostał w dobrym stanie, powinien przejść kąpiel parową raz na jakiś czas. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas prasowania. Duży wybór włoskich krawatów jedwabnych można znaleźć na galante.pl