Zamiast krawata, muchy męskie - kiedy i jak nosić ten element garderoby?

Mucha pojawiła się w męskiej garderobie jako zamiennik, a nawet zastępca ozdobnego zwisu męskiego - krawata. Jednak podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, mucha do garnituru czy koszuli wymaga pewnej wiedzy na temat jej poprawnego noszenia. Należy znać kilka zasad poprawnego dobierania muchy męskiej, aby wyglądała naprawdę efektownie w połączeniu z całym strojem.

Skąd się wzięła mucha w męskiej garderobie?

Muchy męskie zaczęły się pojawiać pod kołnierzykami męskich koszul w pierwszych latach XIX wieku. Wcześniej nie posiadały swojej oficjalnej nazwy i formy, jednak używano ich prototypów od XVII wieku. Mucha stanowić miała przede wszystkim pewne urozmaicenie i modyfikacje krawata, który do tej pory stosowany był jako ozdoba i dopełnienie męskiego stroju oficjalnego. Do roku 1880 stała się już niezwykle popularna i noszona była przez wielu szykownych mężczyzn, którzy w powszechnej opiniii cieszyli się znajomością kanonów mody oraz dobrego smaku. Mucha do koszuli miała, podobnie jak krawat, utrzymywać kołnierzyk w odpowiedniej formie i fasonie. Stała się również nieodłącznym element fraka, który od roku 1890 był symbolem klasy i męskiej elegancji. Wraz z kolejnymi latami muchy męskie stały się jeszcze bardziej powszechne, zaczęły ewoluować i wychodzić ze swoich sztywnych ram. Wówczas modne stały się muchy męskie kolorowe, które stanowiły element stroju codziennego, a także stały się charakterystyczne dla kostiumów scenicznych wielu gwiazd kina i muzyki.

 

Jak nosić i dobierać muchy męskie?

Wszystko zależy od stroju, do którego dobierana jest mucha. Jeśli mężczyzna chce ją założyć do fraka, w grę wchodzi tylko i wyłącznie biała mucha, każdy inny kolor będzie wyglądał źle i zakrawać może o kicz. Z kolei smoking będzie wyglądał dobrze i elegancko jedynie z muchą w czarnym kolorze i podobnie jak w przypadku fraka, jest to ścisła zasada, której nie powinno się łamać, jeśli chce się wyglądać dobrze i elegancko. Jeśli natomiast chodzi o muchę męską do garnituru, zasada jest podobna jak w przypadku krawatów. Mucha może mieć dowolny kolor, jeśli na wyjście idzie się z osobą towarzyszącą warto dobrać jej odcień do kobiecej kreacji. Mucha do koszuli w stroju pół formalnym bądź nieformalnym jest już natomiast całkowicie dowolna, może być wzorzysta i kolorowa. Muchy męskie kolorowe i wzorzyste stanowić będą ciekawe urozmaicenie strojów codziennych i koszul, przełamując ich elegancki wygląd. Duży wybór wzorzystych much męskich  znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

 

Muchy męskie - wiązanie

Odpowiednie wiązanie muchy może się okazać równie problematyczne co poprawne wiązanie krawata. Kluczem do eleganckiego wyglądu jest odpowiedni rozmiar muchy, który pozwala na jej swobodne zawiązanie pod kołnierzykiem, jednak w taki sposób, aby kokarda nie była za duża. Optymalny rozmiar muchy męskiej, wiązanie oraz umiejscowienie powinny być zgodne z wymiarami kołnierzyka oraz rysami twarzy. Skrzydełka muchy powinny mieć szerokość zgodną z szerokością rozstawu oczu, żeby wyglądać estetycznie, gdyż i mniejsze i większe wiązanie zaburza całą proporcję. Obecnie można wyróżnić 3 sposoby wiązania muchy męskiej:

  • diament - trójkątny kształt skrzydełek z obu stron

  • motyl - półokrągłe zakończenie skrzydełek

  • nietoperz - niskie skrzydełka zakończone prosto po obu stronach


Styl wiązania muchy jest dowolny, jeśli zaś chodzi o to, kiedy powinno się wybrać ten dodatek, mucha zawsze pozostaje alternatywą dla krawata, obowiązkowa pod kołnierzykiem jest tylko wtedy, gdy stanowić ma ozdobą fraka bądź smokingu, w tych dwóch wypadkach krawat nie wygląda dobrze, a jego wybór może zepsuć cały elegancki wygląd. W każdej innej sytuacji muchę można swobodnie zastępować krawatem - do formalnych strojów najlepiej sprawdzają się krawaty jedwabne, których szeroki wybór znajdziesz w naszej ofercie.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane